Orientační týden pro studenty prvních ročníků

Během Orientačního týdne se dozvíte mnoho zajímavého o Univerzitě Karlově, knihovnách a informačních zdrojích, financích, možnostech studia v zahraničí, informačním systému UK a zájmové činnosti studentů. Každý den pro vás připravujeme sled přednášek a prezentací, které vám pomohou lépe se zorientovat ve světě naší — a teď již i vaší — univerzity. Získané informace vám usnadní počátky studia a umožní rychleji a efektivněji reagovat na situace, se kterými se v jeho průběhu setkáte.18. – 22. září 2017

Celetná 20

Praha 1 Staré Město

Zelená posluchárna

1. patro, dveře č. 141


Materiály:

Leták (pdf, 1,5 Mb)Vstupte do světa UK!

Harmonogram přednášek

Registrace na jednotlivé přednášky bude spuštěna 4. 9. 2017!

Pondělí 18. 9.

10:00

Studium na Univerzitě Karlově  

11:00

Informační systém

12:00

Knihovnické a informační zdroje, elektronické knihy

14:00

Podpora studentů na UK


Úterý 19. 9.

10:00

Stipendia a poplatky

11:00

Koleje a menzy

12:00

Možnosti studia v zahraničí

14:00

Zájmová činnost

15:00

Studenti se speciálními potřebami


Středa 20. 9.

10:00

Studium na Univerzitě Karlově  

11:00

Stipendia a poplatky

12:00

Možnosti studia v zahraničí

14:00

Podpora studentů na UK


Čtvrtek 21. 9.

10:00

Koleje a menzy

11:00

Informační systém

12:00

Knihovnické a informační zdroje, elektronické knihy

14:00

Zájmová činnost


Pátek 22. 9.

10:00

Studium na Univerzitě Karlově  

11:00

Informační systém se zaměřením na studenty lékařských fakult

12:00

Knihovnické a informační zdroje, elektronické knihy

14:00

Možnosti studia v zahraničí


Upozorňujeme, že harmonogram se může měnit.


Anotace přednášek

Studium na Univerzitě Karlově

Vstup do vysokoškolského studia na UK je lemován spoustou nových výrazů, se kterými se budete setkávat po celé své studium - život se začne odvíjet v rytmu semestrů, vaše námaha bude odměňována kredity a Karolinka se stane vaší dobrou kamarádkou. Zveme Vás na přednášku Studium na UK, kde Vám rádi podáme pomocnou ruku při seznámení se se základními pojmy, které se brzy stanou nedílnou součástí Vašeho studentského života, a připojíme pár rad pro jeho hladký a úspěšný průběh.


Stipendia a poplatky

Univerzita Karlova v Praze poskytuje svým studentům finanční podporu v podobě stipendií. Ty pomáhají studentům snížit náklady spojené se studiem či zvládat nečekané problémové situace. Jejich prostřednictvím jsou rovněž oceňováni studenti dosahující mimořádných výsledků ve studiu či jiných oblastech své činnosti. Tou nepříjemnější částí finančních otázek spojených se studiem jsou poplatky. Aby Vás obava z nich zbytečně nebudila ze spaní, a zároveň jste si uvědomili vytyčené hranice, ucelíme si informace vycházející z jednotlivých předpisů.


Podpora studentů na UK

Vypořádat se s nároky vysokoškolského studia může být leckdy obtížné, proto se UK snaží podat svým studentům pomocnou ruku. Přednáška představí univerzitní systém podpory, zahrnující jak dlouhodobou pomoc znevýhodněným skupinám studentů, tak krátkodobou oporu při řešení problémů akutně vzniklých během studia. Významnou roli hraje v tomto směru především univerzitní síť poradenských služeb. Poradny na jednotlivých fakultách a poradny IPSC na rektorátu nabízejí např. pomoc psychologickou, psychoterapeutickou či sociálně-právní. Univerzita se také snaží podporovat své studenty v jejich osobním rozvoji, proto lze mj. využít i služeb kouče či kariérního poradce nebo navštívit některou z řady zajímavých vzdělávacích akcí.


Informační systém

Čerstvým studentům prakticky ukážeme, jak pracovat s informačním systémem na UK. Dozvíte se o možnostech připojení k internetu a související problematice přístupových hesel v rámci Centrální autentizační služby (CAS). Provedeme vás funkcemi Studijního informačního systému (SIS), a také se seznámíte s některými užitečnými webovými aplikacemi UK. V neposlední řadě se dozvíte, co můžete dělat, když budete mít s IS nějaký problém.


Knihovnické a informační zdroje, elektronické knihy

K čemu je dnes dobrá knihovna? Na této přednášce budete obeznámeni s nečekaným množství užitečných služeb, které Vám knihovny na Univerzitě Karlově poskytují a také s celou jejich strukturou. Bude Vám odtajněna část neviditelného webu a databáze informací, které jinde nenajdete. Poznáte, co je to kvalitní informační zdroj, což je k budoucímu studiu i profesnímu životu k nezaplacení. Nastíníme, jak vyhledávat v jednom supervyhledávači odborných informací na UK.

Na tuto přednášku o elektronických informačních zdrojích naváže podrobná přednáška o e-knihách a Nakladatelství Karolinum, která představí studentům možnost využívat bezplatného přístupu k řadě elektronických zdrojů od renomovaných vydavatelů. Rádi bychom v tomto semináři podali účastníkům základní informace o dostupnosti elektronických knih na UK a prakticky bychom si předvedli, jak snadné je číst e-knihy Nakladatelství Karolinum kdykoli a odkudkoli.


Možnosti studia v zahraničí

Zajímá vás semestr studia v USA, na Islandu nebo ve Francii? Možnosti jsou širší, než si myslíte! Na našem semináři se dozvíte informace nejen o Erasmu, ale i dalších stipendijních programech, jako jsou např. Fulbright, CEEPUS nebo DAAD. Kromě stipendijních pobytů můžete využít i některou z meziuniverzitních a fakultních dohod nebo vycestovat zcela na vlastní pěst jako “freemover“. Věděli jste o možnosti vyjet do zahraničí nejen za studiem, ale i na praktické odborné stáže? Provedeme vás možnostmi studentských zahraničních pobytů včetně administrativního postupu, na jehož konci na vás čeká jedinečná zkušenost na celý život.


Koleje a menzy

Koleje a Menzy Univerzity Karlovy Praze nabízí:

- volba z několika kolejí a online rezervace ubytování studentů UK

- kvalitní stravování za přijatelnou cenu

- studentský život mezi kamarády a spolužáky

- hostinské ubytování pro turisty


Zájmová činnost

Sportovat, diskutovat, bádat, hrát divadlo, psát časopis nebo se prostě jenom bavit. To a mnohem víc nabízí přes 50 fakultních spolků, kde jistě najdete i lidi své krve. Volnočasové aktivity na univerzitě nabízejí snadný způsob, jak se v novém prostředí necítit sám a zároveň dělat, co vás zajímá. Máme vlastní orchestr, loděnici či mezinárodní klub – pro každého to jeho.


Studenti se speciálními potřebami

Zejména naše nové studenty se zdravotním znevýhodněním seznámíme s paletou podpůrných služeb, kterých mohou v průběhu studia na UK využívat. Představí se Vám zaměstnankyně Kanceláře pro studenty se speciálními potřebami, které služby organizují a koordinují a na něž se můžete s důvěrou obracet při řešení svých studijních záležitostí. Této přednášky se také zúčastní i další poskytovatelé služeb, s nimiž se během studia můžete setkat. Nabízíme příležitost okamžité konzultace - jsme zde pro Vás a těšíme se na setkání s Vámi.


Pořiďte si něco hezkého v prodejně propagačních předmětů UK!

Od místa konání jen pár kroků!Poslední změna: 13. červenec 2017 09:50 
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Informační, poradenské a sociální centrum

Univerzita Karlova

Celetná 13

Praha 1, 116 36

Česká republika


Tel.: (+420) 224 491 850

E-mail:


Další kontakty


Jak k nám