Den celoživotního vzdělávání & Festival absolventů

Den Celoživotního vzdělávání 2018 & Festival absolventů se uskuteční v sobotu 21. dubna v Karolinu. Jste srdečně zváni s celou rodinou!Univerzita Karlova pro všechny

Univerzita Karlova otevírá již popáté historickou budovu Karolina a zve širokou veřejnost na Den celoživotního vzdělávání a Festival absolventů. Obě akce se uskuteční v sobotu 21. dubna od 10 do 16 hod. v Karolinu, Ovocný trh 3, Praha 1.


Návštěvníci se budou moci seznámit se širokou nabídkou celoživotního vzdělávání, kterou představí všech 17 fakult UK. Konkrétně jde o studijní programy pro středoškolskou mládež, o Juniorskou univerzitu, a semináře Univerzity třetího věku. Na příchozí čeká řada zajímavých přednášek, letos z dílny kolegů z Přírodovědecké fakulty, kteří budou hovořit například o příbuzenských vztazích v přírodě či o tom, jak se na svět dívají geografové.


Připraven je rovněž bohatý doprovodný program. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet první pomoc, ochutnat dobroty z molekulárního baru, děti si budou moci zahrát bojovou hru. Pro všechny jsou pak připraveny prohlídky historických budov Karolina, v dopoledních hodinách proběhne řada přednášek pro středoškoláky či simulované soudní jednání. Program obohatí Městská knihovna hlavního města Prahy.


Kdy a kde?

Datum: 21. dubna 2018

Čas: 10–16 hod


Místo:

Karolinum, Ovocný trh 3

Praha 1 – Staré Město

VSTUP ZDARMA


Ke stažení:

Leták (PDF, 2 MB)


Program

Místo konání: Císařský sál


10:00–10:10

Úvodní slovo

prof. MUDr. Milena Králíčková, Ph.D., prorektorka pro studijní záležitosti

10:10–10:45

Neuvěřitelné příběhy reprodukční medicíny

Ing. Jan Nevoral, Ph.D.

Jak přichází na svět „dítě ze zkumavky“? Jak je možné, že někteří sourozenci jsou počati současně, přestože se narodí se v jinou dobu? Proč mají některé děti tři rodiče? A jak vypadá „kalkulačka na spermie“? Je zjevné, že reprodukční medicína 21. století zaznamenává nebývalý rozmach. Vždy s jediným cílem: pomoci rodičům k vytouženému potomkovi tam, kde se do cesty postaví zdravotní problémy. A za každým takovým problémem se skrývá silný lidský příběh. Společně si dokážeme, že děti ze zkumavky se rodí v porodnicích a jsou k nerozeznání podobné těm, které zkumavku k svému početí nepotřebují. Ukážeme si svůj život ve stádiu, které si nikdo z nás nepamatuje. Vysvětlíme si, že postupy reprodukční medicíny nejsou „hrou na Boha“ ale racionální zákroky vedoucí k léčbě neplodnosti. Dokážeme si, že kalkulačka na spermie je nástroj, jak se při výběru pohlavních buněk přiblížit postupu, který dlouho před námi vymyslela sama příroda.

10:10–10:55

Univerzita ve významných milnících české historie?

prof. PhDr. Ing. Jan Royt, Ph.D.

100 let republiky

670 let založení univerzity

50 let od okupace 1968

12:00–12:20

Science Slam

15:00–16:00

Koncert

Komorní ženský sbor Pedagogické fakulty UK


Změna programu vyhrazena.


Juniorská univerzita – program pro středoškoláky

Místo konání: Malá aula


Přírodovědecká fakulta

Molekulární kuchyně

Taky vám dospělí říkali, že hrát si s jídlem se nesluší? V molekulárním baru vedeném Přírodovědci.cz z Přírodovědecké fakulty vám rádi dokážeme pravý opak.


Jsou velryby kopytníci?

Příbuzenské vztahy v přírodě odrážejí milióny let, které jednotlivé organismy měly na vývoj ze svých společných předků. Odvážíte se odhadnout, kteří jsou si opravdu příbuzní a kteří jen podobně vypadají, jelikož žijí v podobných podmínkách? Co třeba ježek a ježura? Mají jen společné jméno? A patří do jedné "rodiny" delfín a hroch? Máte-li chuť a dobrodružnou povahu, můžete se s námi po stopách tajemství příbuzenských vztahů vydat.


Pohled na svět očima geografů

Vybrané ukázky toho, jak geografové a demografové vnímají svět - netradiční pohled na známá místa, populace nebo mapy. Přijďte si vyzkoušet vlastní znalosti a dozvědět se více o geografii na PřF UK.


Lékařská fakulta v Plzni

Ústav hygieny a preventivní medicíny

prezentace: periferní měření pulzní vlny pletysmografickou metodou u seniorů

propagace Poradny zdravé výživy i cvičení pro seniory


Ústav klinické biochemie a hematologie, Projektové a investiční oddělení

Moderní výukové metody na LF UK v Plzni demonstrované na interaktivním kvízu/workshopu "Jak odlišit pravdu od lži aneb co je moudrost předků a co je vypočítavost obchodníků".


Studentský spolek IFMSA CZ Plzeň

ukázky a možnost vyzkoušení chirurgického šití;

prevence rakoviny prsu a edukace samovyšetřování na modelu;

prevence sexuálně přenosných chorob a zvýšení povědomí interaktivním kvízem;

prevence civilizačních chorob, měření tlaku a tuku,

edukace o diabetu


Studentský spolek Sdružení studentů stomatologie ČR

předvedení správné ústní hygieny s modely zubů, kartáčků a dalších pomůcek


Studentský spolek LSS Záchranáři

teoretické informace o první pomoci, praktické rady a ukázky metod zachraňování, které si budou moci vyzkoušet i účastníci akce


Zlatá promoce pro absolventy roku 1968

Připomenout si jeden z nejdůležitějších okamžiků života, zavzpomínat na školní léta a potkat se se svými spolužáky mohou letos v rámci programu Festivalu absolventů absolventi fakult Univerzity Karlovy i jejich rodiny a přátelé.


V ten den pořádá Univerzita Karlova takzvanou Zlatou promoci pro absolventy některých svých fakult z roku 1968, mezi které patří i dnešní 1. lékařské fakulty UK (tehdejší Fakulty všeobecného lékařství), 2. lékařská fakulta UK (dříve Fakulta dětského lékařství), Matematicko-fyzikální fakulta, Přírodovědecká fakulta a Filozofická fakulta.


Po slavnostním obřadu si absolventi mohou užít další program, např. přednášky, prohlídky historických prostor Karolina a expozice univerzitního muzea, hudební vystoupení, či se na stáncích fakult a univerzitních součástí dozvědět o možnostech dalšího vzdělávání na Univerzitě Karlově.


Muzeum

Stálou expozici věnovanou dějinám Univerzity Karlovy najdete v gotickém sklepení historického Karolina. Historii Univerzity Karlovy popisuje tato výstava v pěti tematických blocích: Pražské obecné učení, Utrakvistická univerzita, Karlo-Ferdinandova univerzita, Cesta k české univerzitě, Univerzita Karlova. Nechybí ani významné osobnosti naší nejstarší univerzity, ani připomínka jejího společenského, kulturního a politického významu.


Fotokoutek

Vyfoťte se s dětmi, přáteli či spolužáky v našem tematickém fotokoutku!

Naleznete ho v přízemí u šaten.


Fotky z loňského setkání

Prohlédněte si fotky z akce

Vaše fotky z fotokoutkuPoslední změna: 20. březen 2018 09:29 
Sdílet na:  
Máte dotaz?
Kontakty

Informační, poradenské a sociální centrum

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Tel.: (+420) 224 491 850

E-mail:


Další kontakty


Jak k nám